Akce

Úvodní schůzka se studenty

Tradiční úvodní schůzka se studenty se koná v pondělí 17. února ve 13.00 v posluchárně ÚČJF3 (místnost č. 945 na 9. patře). Všichni studenti magisterského a doktorandského studia, a především zájemci o obor Jaderná a subjaderná fyzika z řad studentů 3. ročníku bakalářského studia jsou srdečně zváni. Výuka pro magisterské studenty 17. února odpadá.

Úvodní schůzka se studenty

Tradiční úvodní schůzka se studenty se koná v úterý 1. října v 9.50 v posluchárně ÚČJF3 (místnost č. 945 na 9. patře). Všichni studenti magisterského a doktorandského studia, a především zájemci o obor Jaderná a subjaderná fyzika z řad studentů 3. ročníku bakalářského studia jsou srdečně zváni.

Přednášky pro 1. ročník magisterského studia v úterý 1.10. dopoledne odpadají. Odpolední přednáška z Kvantové teorie pole se koná.

Přednáška z Kvantové mechaniky pro 3. ročník bakalářského studia v úterý 1.10. dopoledne odpadá. Cvičení a přednáška z Matematiky se konají.

International Physics Masterclasses na Gymnáziu v Pardubicích

V rámci patnáctého ročníku IMC jsme opět zavítali na pardubické gymnázium. Do odhalování struktury protonu pomocí měření produktů rozpadů W bosonu se pustilo 20 studentů. Návod a pomoc se jim dostávala od Míši Mlynárikové, Katky Jarkovské a Standy Valenty. Studenti zpracovali 1370 událostí vybraných z experimentálních dat nabraných detektorem ATLAS na LHC v CERNu. Z vlastních výsledků a úvah “studentské teoretické skupiny” vyplynul jednoznačný závěr: proton je opravdu složitý objekt. Na převahu kvarků u nad d a přítomnost gluonů ukazuje naměřené R± = 1.40 (11), což je poměr produkce W+ ku W. Při videokonferenci moderátoři z CERNu spojili naše data s těmi od kolegů z Würzburgu a Durhamu, porovnali je s věděckými výsledky kolaborace ATLAS ( mimochodem R± = 1.50(3) ) a zodpověděli několik otázek. Celou akci ze strany Gymnázia Pardubice opět spoluorganizovali fyzikáři RNDr. Vladimír Vícha a Mgr. Pavel Kycl, kterým tímto děkujeme!

Číst dále