InternationalMasterclasses8

Physics Masterclasses – “Sáhněte si na částice”

Prosíme, zaregistrujte se posláním mailu Vojtěchovi Pleskotovi

Vážení přátelé a příznivci fyziky,

ve spolupráci s Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy každoročně jednodenní mezinárodní akci, nazvanou Physics Masterclasses – Hands on Particle Physics. A co se pod tímto tajemným názvem skrývá? Určitě jste již slyšeli o obřím hadronovém urychlovači LHC v jehož útrobách fyzici urychlí protony až na samotnou hranici rychlosti světla a pak je navzájem srazí s kinetickou energií nevídané velikosti 13 TeV (v těžišťovém systému).  A co je vlastně cílem těchto srážek? Při vzájemné kolizi takto energetických protonů se vlivem fundamentálních interakcí mikrosvěta, jako jsou elektromagnetické, silné a slabé síly, rodí nové částice, např. tajemný a jen nedávno objevený Higgsův boson. A to je přesně to, oč tu běží! Využít urychlovače LHC jako fantastického mikroskopu s obrovským prostorovým rozlišením, podívat se do neznámých koutů mikrosvěta a snažit se tak porozumět základním mechanismům přírody kolem nás …

Přijde Vám toto téma zajímavé a jste středoškoláci? Pak je tato akce určena právě Vám! Ve spolupráci s laboratoří CERN Vám totiž umožníme podívat se na skutečné srážky z urychlovače LHC, zaznamenané detektorem ATLAS. Naučíme Vás, jak proniknout do tajů fyzikální analýzy a s Vaší pomocí „znovu” objevíme jednu z fundamentálních interakcí mikrosvěta, tzv. Z boson. A kdo ví, třeba i něco více! Není žádným tajemstvím, že právě na těchto datech byl objeven Higgsův boson, a určitě tam bude schována i fyzika, která je před námi ještě utajena. Objevíte ji?

Na závěr celého dne je toto fyzikální klání zakončeno videokonferencí, na které budete mít možnost své výsledky prezentovat přímo v CERNu a podělit se tak o své zkušenosti nejen s organizátory této akce, ale i se studenty z celé Evropy. Tak co říkáte, půjdete s námi do toho?

Termíny konání Masterclasses v roce 2019
28.3. Pořádá: MFF UK ve spolupráci s Gymnáziem Pardubice Dašická 1083

Místo konání: Gymnázium Pardubice Dašická 1083, Dašická 1083, Pardubice

Plánovaný konec cca 17h

Registrace: není možná, akce je určena pouze pro žáky Gymnázia Pardubice Dašická 1083

3.4. Pořádá: MFF UK

Místo konání: MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8

Začátek 10h, plánovaný konec cca 17h

Registrace: mailem Vojtěchovi Pleskotovi

V obou případech začíná program ráno či dopoledne a bude končit zhruba v 17h po skončení videokonference. Na začátku Vám částicoví fyzikové z MFF UK představí, čím se částicová fyzika zabývá, co se dělá v CERNu a co budete hledat v datech, která dostanete k dispozici. V rámci akce pořádané na MFF UK (tj. 3.4.) pak dostanete možnost nahlédnou do laboratoří, které MFF používá. Následovat bude oběd a po něm se vrhnete na samotné hledání Z bosonu. Na prohlížení záznamů o srážkách protonů dostanete program, se kterým Vás animátoři naučí zacházet. Data budete analyzovat ve skupinách po dvou, přičemž každá skupina dostane data jiná. Na závěr složí všechny skupiny své výsledky dohromady, aby dosáhli větší statistiky. Následovat bude videokonference moderovaná fyziky z CERNu, na které český tým zkonfrontuje své výsledky s kolegy z jiných zemí.

Pro přihlášení napište mail se svým jménem na adresu uvedenou u každého termínu v tabulce výše. Pokud jste učitel a chcete přihlásit více studentů, napište jejich počet. Jde o to, aby organizátoři mohli každému účastníkovi zajistit počítač na práci.

A jak to vypadalo v minulých ročnících?

2018


2017


2016

  • Pondělí 22.2. 2016 na gymnáziu v Karlových Varech (tento den jsme spolupracovali se studenty z Nijmegenu (NL), Granady (ES), Krakova (PL) a Stokholmu (SE)).
  • Středa 2.3. 2016 na gymnáziu v Novém Strašecí (tento den jsme spolupracovali se studenty z Colmaru (FR), Grenoblu (FR), Londýna (UK) a Milánu (IT)).

2015


2014

Masterclasses v roce 2014 na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně …

Studijní materiály pro ty, kteří se už nemohou dočkat:

Historii a zážitky z přechozích ročníků najdete zde: