[Belle experiment web] [Belle II web] [Vybrané publikace]
Belle je experiment na urychlovači KEKB.
Experiment Belle se zaměřuje na zkoumání efektů narušení CP invariance v rámci japonské národní urychlovačové laboratoře (KEK). Belle II představuje modernizaci a pokračovaní velmi úspěšného experimentu Belle. Detektor Belle na elektron-pozitronovém collideru (KEKB) nabíral data v letech 2000-2010. Výsledky experimentu Belle poskytly náhled na strukturu elementárních částic a hlavně na narušení CP symetrie.
- Detektor Belle
- Jednotlivé sekce detektoru Belle II.
- Urychlovač KEKB
CP narušení, kde C představuje Charge (náboj) a P představuje Parity (parita), sehrává mimořádně důležitou roli v kosmologii, kde může být klíčem k objasnění dominance hmoty nad antihmotou v současném vesmíru. CP narušení navíc představuje účinný nástroj k studiu slabých interakcí ve fyzice částic. Měření CP narušení také naznačují, že Standardní model, v současné době dominující teorie v oblasti částicové fyziky, není dokonalý a soulad s měřením CP narušení je jedna z mnohých podmínek, kterou musí splnit každá nová teorie pokoušející se vysvětlit fyziku za hranicemi Standardního modelu. Důležitost CP narušení potvrzuje i Nobelova cena pro objevitele Jamese Cronina a Vala Fitche a Nobelova cena „za objev původu narušení symetrie, která předpokládá nejméně tři generace kvarků v přírodě“ pro dvojici Kobayshi – Maskawa.
- Detektor Belle – Csl kalorimeter
- Detektor Belle – Experimentální hala
- Detektor Belle – Detail
Experiment Belle II na modernizovaném urychlovači SuperKEKB by měl být spuštěn v roce 2018. Skupina z MFF UK se účastní obou experimentů od roku 2008. V rámci experimentu Belle studujeme nepřímé narušení CP invariance a určení úhlu unitárního trojúhelníku phi3=gamma (více informací v pracech Z. Drásala a D. Červenkova).
Hlavním příspěvkem naší skupiny k projektu Belle II je návrh a podíl na výrobě pixelového detektoru DEPFET (více informací), vývoj softwarového popisu pixelového (PXD) a stripového (SVD) detektoru pro experiment Belle II a zpracování Monte Carlo simulací na Pražských výpočetních farmách GRID.
V těchto oblastech se také nabízejí možnosti zapojení studentů v rámci projektů, bakalářských, diplomových a dizertačních prací. Případní zájemci mohou hledat informace na SIS nebo kontaktovat vedoucího skupiny Z. Doležala.