Physics Masterclasses – “Sáhněte si na částice”

V roce 2023 pořádáme Masterclasses na MFF UK, na Gymnáziu Christiána Dopplera a na Gymnáziu Kadaň. Přihlašovací formulář

 

1.3.2023

ATLAS Z Masterclasses

Na ATLAS Masterclasses budete hledat bosony Z a Higgs v datech nabraných experimentem ATLAS v CERNu. Akce se bude konat v Praze na MFF UK. Více informací.

Začátek: 9:30

Adresa: V Holešovičkách 747/2, 180 00 Praha 8

21.3.2023

ATLAS Z Masterclasses

Na ATLAS Masterclasses budete hledat bosony Z a Higgs v datech nabraných experimentem ATLAS v CERNu. Akce se bude konat na Gymnáziu Kadaň. Více informací.

23.3.2023

Belle II Masterclasses

Na Belle II Masterclasses budete zkoumat barvy kvarků a anti-hmotu na datech nabraných japonským experimentem Belle II.  Akce se bude konat na Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze. Více informací.

 

Milí studenti,

v březnu uspořádáme hned tři celodenní akce Masterclasses. Jedna se bude konat na MFF UK V Praze v Tróji a další dvě na spřátelených gymnázíích (Gymnázium Christiana Dopplera v Praze a Gymnázium Kadaň). Přihlásit se lze i na více akcí zároveň. Na Masterclasses pořádané na gymnáziích se můžete hlásit, i když na dané škole nestudujete. Cílem je zejména usnadnit dostupnost akce studentům z Ústeckého a Karlovarského Kraje.

Prosíme Vás, abyste na Masterclasses pozvali všechny své přátele a známé!

Co budete potřebovat?

Na Masterclasses budete potřebovat počítač, přičemž stačí jeden pro dvojici studentů. Na Gymnáziu v Kadani a na GCHD bude k dispozici počítačová učebna, ale na MFF UK v Praze si musíte přinést počítač vlastní! Pokud si ho přinést nebudete moci, tak Vám ho půjčíme na místě, ale nezapomeňte to uvést do přihlašovacího formuláře.

Obecná struktura Masterclasses

Program začíná ráno či dopoledne a bude končit zhruba v 17h po skončení videokonference. Na začátku Vám částicoví fyzikové z MFF UK představí, čím se částicová fyzika zabývá, co se dělá v CERNu, KEKu nebo v jiných laboratořích, a co budete hledat v datech, která dostanete k dispozici. Následovat bude oběd a po něm se vrhnete na analýzu dat, se kterou vám pomohou pořadatelé akce.

Akce je zakončena mezinárodní video koferencí, obvykle vedenou fyziky z velína (Control Room) daného experimentu (ATLASu v CERNu nebo Belle II v KEKu). K této videokonferenci se připojí studenti z vícero zemí a porovnají zde své objevy.

Pro přihlášení vyplňte tento formulář Pokud jste učitel a chcete přihlásit více studentů, uveďte ve formuláři jejich počet a jména.

Když chci vědět víc

Pokud se chcete do částicové fyziky vrhnout už s předstihem, tak pro Vás máme několik tipů:

 

A jak to vypadalo v minulých ročnících?

2022

2021

2020

  • Bohužel za rok 2020 nemáme žádné fotky 🙁
  • Kvůli covidu 19 jsme pak už pořádali pouze online Masterclasses
  • 10.3. na Gymnáziu J.K.Tyla v Hradci Králové

2019


2018


2017


2016

  • Pondělí 22.2. 2016 na gymnáziu v Karlových Varech (tento den jsme spolupracovali se studenty z Nijmegenu (NL), Granady (ES), Krakova (PL) a Stokholmu (SE)).
  • Středa 2.3. 2016 na gymnáziu v Novém Strašecí (tento den jsme spolupracovali se studenty z Colmaru (FR), Grenoblu (FR), Londýna (UK) a Milánu (IT)).

2015


2014

Masterclasses v roce 2014 na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně …

Studijní materiály pro ty, kteří se už nemohou dočkat:

Historii a zážitky z přechozích ročníků najdete zde: