InternationalMasterclasses8

Physics Masterclasses – “Sáhněte si na částice”

Masterclasses 2021 budou! Buď s osobní účastí, nebo online – podle situace. Přihlašovací formulář

 

3.3.2021

ATLAS Z Masterclasses

Na ATLAS Masterclasses budete hledat bosony Z a Higgs v datech nabraných experimentem ATLAS v CERNu. Více informací.

10.3.2021

NOVINKA Belle2 Masterclasses

Na Belle2 Masterclasses budete hledat částice složené z půvabných (charm) a krásných (beauty) kvarků v datech nabraných experimentem Belle II v japonské laboratoři KEK. Více informací.

11.3.2021

NOVINKA Particle Therapy Masterclasses

Na Particle Therapy Masterclasses si vyzkoušíte, jak se pomocí urychlených částic léčí zákeřná nemoc. Akce proběhne ve spolupráci s Proton Therapy Center, které je jedním z nejmodernějších svého druhu a nachází se v Praze na Bulovce. Více informací.

 

Milí studenti,

pokud to pandemická situace v březnu dovolí, tak máme v plánu uspořádat na MFF UK tradiční Masterclasses  s osobní účastí. Pokud budou univerzity a školy stále zavřené, tak Masterclasses budou také, ale v online podobě. Koneckonců, online funguje odborná komunita částicových fyziků běžně a Vy jste si na tento druh práce za uplynulý rok také již jistě zvykli. Pokud máte o Masterclasses zájem, tak Vás prosíme o vyplnění přihlašovacího formuláře. Také Vás prosíme, abyste na Masterclasses pozvali všechny své přátele a známé, které by tato akce mohla zajímat.

V letošním roce pro Vás máme připravené hned tři druhy velice rozdílných Masterclasses a je jen na Vás, které si vyberete (neváhejte vybrat si jich i více!).

 

Co budete potřebovat?

Na všechny Masterclasses budete potřebovat počítač, přičemž stačí jeden pro dvojici studentů. Pokud si ho nebudete moci přinést, tak Vám počítač půjčíme na místě. Nezapomeňte to ale uvést do přihlašovacího formuláře.

 

Obecná struktura Masterclasses

Ve všech případech začíná živý program ráno či dopoledne a bude končit zhruba v 17h po skončení videokonference. Na začátku Vám částicoví fyzikové z MFF UK představí, čím se částicová fyzika zabývá, co se dělá v CERNu, nebo v jiných laboratořích, a co budete hledat v datech, která dostanete k dispozici. V případě Masterclasses s fyzickou účastí dostanete možnost nahlédnou do laboratoří, které MFF UK používá. Následovat bude oběd a po něm se vrhnete na analýzu dat. Na prohlížení záznamů o srážkách protonů dostanete program, se kterým Vás animátoři naučí zacházet. Data budete analyzovat ve skupinách po dvou, přičemž každá skupina dostane data jiná. Na závěr složí všechny skupiny své výsledky dohromady, abychom dosáhli větší statistiky. Následovat bude videokonference moderovaná fyziky z CERNu, na které český tým zkonfrontuje své výsledky s kolegy z jiných zemí.

Případný online program bude pouze na odpoledne, protože jeho součástí není prohlídka žádné laboratoře.

Pro přihlášení vyplňte tento formulář Pokud jste učitel a chcete přihlásit více studentů, uveďte ve formuláři jejich počet a jména.

 

Když chci vědět víc

Pokud se chcete do částicové fyziky vrhnout už s předstihem, tak pro Vás máme několik tipů:

 

A jak to vypadalo v minulých ročnících?

2020

  • Bohužel za rok 2020 nemáme žádné fotky :(
  • Kvůli covidu 19 jsme pak už pořádali pouze online Masterclasses
  • 10.3. na Gymnáziu J.K.Tyla v Hradci Králové

2019


2018


2017


2016

  • Pondělí 22.2. 2016 na gymnáziu v Karlových Varech (tento den jsme spolupracovali se studenty z Nijmegenu (NL), Granady (ES), Krakova (PL) a Stokholmu (SE)).
  • Středa 2.3. 2016 na gymnáziu v Novém Strašecí (tento den jsme spolupracovali se studenty z Colmaru (FR), Grenoblu (FR), Londýna (UK) a Milánu (IT)).

2015


2014

Masterclasses v roce 2014 na Gymnáziu Joachima Barranda v Berouně …

Studijní materiály pro ty, kteří se už nemohou dočkat:

Historii a zážitky z přechozích ročníků najdete zde: